top of page

Otwarcie wystawy „550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”

w Zamku Królewskim

Kilkaset eksponatów zgromadzonych specjalnie z okazji tegorocznych obchodów, w tym m.in. starodruki, mapy, laski marszałkowskie, rękopisy, zostało zaprezentowanych w piątek na uroczystej inauguracji wystawy w Zamku Królewskim. Zbiory przedstawiające ponad pół tysiąca lat historii i tradycji polskiej demokracji oraz życia politycznego, stały się częścią stałej ekspozycji Zamku, która do końca sierpnia będzie do dyspozycji zwiedzających. - Sejm jest organem, który jednoczył Rzeczpospolitą. Wpływał na kształtowanie świadomości politycznej i obywatelskiej, przyczyniał do rozwoju prawa, historiografii, kultury. A w tych murach zapadały decyzje doniosłe, ważne dla Rzeczpospolitej i jej obywateli, istotne dla polskiej państwowości - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas otwarcia ekspozycji.

 

W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, historycy i muzealnicy. Sejm reprezentowali m.in. wicemarszałkowie Beata Mazurek, Barbara Dolniak, Ryszard Terlecki, szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska (wraz z zastępcami) oraz posłowie. Wśród gości był także m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MKiDN Jarosław Sellin oraz prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

 

Wystawa prezentuje barwne, kilkusetletnie dzieje polskiego parlamentaryzmu. Zgromadzone eksponaty przedstawiają rozwój parlamentaryzmu na przestrzeni wieków oraz podkreślają jego znaczenie w pejzażu politycznym Rzeczypospolitej. Znaczna część prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.

 

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Kopszak z Muzeum Narodowego w Warszawie, autorem scenariusza prof. dr hab. Michał Kopczyński. Projekt aranżacji przestrzeni wystawienniczej opracował art. plast. Krzysztof Burnatowicz. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia w salach na I piętrze skrzydła zachodniego Zamku Królewskiego (Pokój Królewiczowski „Trzeci”, Sala Senatorska, Galeria Warty, Nowa Izba Poselska, Pokój Wstępowy Nowej Izby Poselskiej).

źródło: Sejm.pl

Marszałek przypomniał również, że historia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej sięga roku 1468, kiedy to po raz pierwszy w Piotrkowie odbył się Sejm dwuizbowy. Jak zaznaczył, na przestrzeni stuleci, pod wpływem różnorodnych nurtów światopoglądowych oraz wzorców kulturowych zmieniał się ustrój naszego państwa i struktura organizacyjna Sejmu. - Ale zawsze jednak, kiedy istniała Rzeczpospolita, parlament trwał. Sejm jest organem, który jednoczył Rzeczpospolitą - powiedział Marek Kuchciński. I dodał: - Dla nas parlamentarzystów to dzień wyjątkowy. Czujemy się strażnikami spuścizny materialnej i duchowej naszych poprzedników, kontynuatorami najlepszych tradycji parlamentaryzmu polskiego - zakończył Marszałek Sejmu.

bottom of page