top of page

Otwarcie wystawy „Dla Ciebie Polsko.

W stulecie czynu legionowego” 

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki otworzył w środę (8 listopada br.) w Sejmie wystawę poświęconą historii Legionów Polskich „Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego”. - To ekspozycja szczególna, poświęcona tym ludziom, którzy przelali krew za niepodległą Polskę. Wielu z tych ludzi, którzy walczyli w Legionach i w różnych formacjach polskich w czasie I wojny światowej, odegrało później ważną rolę w polityce II RP – mówił Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Terlecki odczytał podczas uroczystości list od Marszałka Sejmu. W korespondencji skierowanej do uczestników uroczystości Marek Kuchciński napisał: "Zbliżająca się setna rocznica odrodzenia suwerennego państwa polskiego sprawia, iż z całą mocą odczuwamy nasz związek z przeszłością i z wielkim szacunkiem myślimy o wszystkich naszych poprzednikach, których myśli i czyny wiodły Ojczyznę ku upragnionej wolności. Ta wystawa przypomina nam z jak wielkimi wiązała się ofiarami. Mimo szeregu porażek i trudnych momentów, legioniści kojarzą nam się ze zwycięstwem. Zaryzykowali swój życia los dla wielkiej sprawy i  odnieśli wielki historyczny sukces. Dzisiaj, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości ze szczególną wdzięcznością i podziwem myślimy o ich męstwie, determinacji, mądrości i ofiarności".

Ekspozycja przedstawia niełatwe i skomplikowane losy Polskich Legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania przez Polskę niepodległości. Pozwala odtworzyć każdy etap zwieńczonej sukcesem drogi do odbudowy państwa polskiego, nie tylko w kontekście ofiarnych działań militarnych, ale także wymagających okoliczności politycznych. W układzie chronologicznym przedstawia najważniejsze działania wojenne, a także sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych. To detaliczne przedstawienie ma służyć refleksji oraz  uświadomieniu, że wysiłek niepodległości wymagał długotrwałego zaangażowania ze strony wielu ludzi.

bottom of page