top of page

Prezydent podpisał ustawy uchwalone przez Sejm

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ostatnim czasie ustawy ważne m.in. dla właścicieli domów i mieszkań, a także dla osób, które dopiero oczekują na możliwość nabycia własnych lokali. Nowe przepisy Sejm uchwalił podczas dwóch lipcowych posiedzeń.

29302869168_5e3ab4ac15_z.jpg

Stop dopalaczom

Skuteczniejsza walka ze śmiercionośnymi dopalaczami będzie możliwa dzięki znowelizowanym przez Sejm na 67. posiedzeniu ustawom o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Celem nowelizacji jest przede wszystkim uderzenie w producentów i handlarzy tego rodzaju produktami. Za ich wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu czy sprzedaż nieletnim grozić będzie taka sama odpowiedzialność karna jak w przypadku narkotyków. Zabronione będzie także posiadanie dopalaczy.

Własność gruntów zamiast użytkowania wieczystego

2,5 mln dotychczasowych użytkowników wieczystych stanie się od 1 stycznia 2019 r. z mocy prawa właścicielami gruntów, na których znajdują się ich mieszkania lub domy. Uchwalona przez Sejm podczas 67. posiedzenia ustawa przewiduje także, że dotychczasową opłatę za użytkowanie wieczyste zastąpi opłata przekształceniowa płatna przez 20 lat. W odróżnieniu od obecnych opłat, często gwałtownie rosnących, wysokość nowej opłaty będzie waloryzowana jedynie o wskaźniki ogłaszane przez GUS, a zatem będzie ona stabilna i przewidywalna. Pozytywne skutki ustawy odczuje ok. 9 mln Polaków: właścicieli nieruchomości i członków ich rodzin.

Mieszkanie Plus

Wielką pomocą w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych polskich rodzin będą przepisy przyjętych przez Sejm dwóch kolejnych ustaw w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Pierwsza z nich, uchwalona na 66. posiedzeniu, upraszcza i usprawnia procedury administracyjne przy realizacji inwestycji mieszkaniowych. Druga, przyjęta podczas 67. posiedzenia, przewiduje pomoc państwa dla osób i rodzin, które nie mają jeszcze własnego lokum. Osoby o dochodach zbyt wysokich, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie zbyt niskich, by otrzymać kredyt mieszkaniowy, otrzymają dopłaty do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania.

źródło: www.sejm.gov.pl

bottom of page