top of page

VIII FORUM HISZPAŃSKO - POLSKIE W BURGOS

Uczestnicy Forum wyrazili uznanie dla odwagi i determinacji narodu oraz inwestycji ukraińskich w obronie suwerenności wolności.

Polska i Hiszpania są w pełni świadome zagrożeń dla obszaru Euro- Atlantyckiegow zakresie bezpieczeństwa, w tym natury konwencjonalnej oraz hybrydowej i cybernetycznej .

Wojna pokazała wartość NATO jako fundamentu obrony euroatlantyckiej oraz znaczenie więzi transatlantyckiej.

Polska i Hiszpania połączone silnymi więzami przyjaźni , utrzymują się od 1992 roku strategiczne relacje, które przejawiają się we wszystkich dziedzinach.

Obecni w Burgos parlamentarzyści wyrazili przekonanie, że regularne spotkania w ramach forów parlamentarnych przyczyniają się do zbliżenia między naszymi instytucjami i naszymi narodami.

Podczas Forum oficjalne otwarto Konsulatu Honorowego RP w Burgos, w centrum miasta obok Katedry Świętej Marii.

Okręg konsularny obejmuje terytorium hiszpańskich wspólnot autonomicznych Kastylia i León oraz Kantabria. Poza pomocą konsularną oraz udzielaniem informacji z zakresu spraw konsularnych, konsulat realizuje liczne przedsięwzięcia kulturalne. W roku 2021 zorganizował m.in. wystawę "Campo de la Muerte Nazi Alemán KL Auschwitz" w Monasterio de San Salvador de Oña.

Konsul Honorowy RP w Burgos, Álvaro Enrique de Villamor y Soraluce jest przedsiębiorcą, który od 2004 r. na wielu polach współpracuje z Polską, jest też inicjatorem współdziałania w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, laureat odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznanej przez Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Jest założycielem Instytutu Auschwitz Birkenau w Hiszpanii oraz Europejskiego Szlaku Kulturalnego Románico XXI i pomysłodawcą Nagrody Odrodzenia.

292474577_458020492813726_1405643361974666187_n.jpg
bottom of page