top of page

11. rocznica katastrofy smoleńskiej

171766626_2948281118827044_5833173437520

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 samolot udający się do Katynia z delegacją na obchody 70. rocznicy sowieckiej zbrodni rozbił się nieopodal lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także członkowie rodzin katyńskich, kombatanci, wojskowi, duchowni, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu.

Śmierć w katastrofie smoleńskiej ponieśli parlamentarzyści: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński, posłowie Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek oraz senatorowie Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

W uroczystościach rocznicowych na katyńskim cmentarzu miało uczestniczyć ok. 800 osób, spora część z których dotarła na miejsce specjalnym pociągiem z Warszawy. Główną częścią obchodów miała być msza święta, ekumeniczne modlitwy wojskowych duchownych oraz wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przedstawiciela władz rosyjskich i reprezentanta rodzin katyńskich. Po dotarciu do zgromadzonych w Katyniu informacji o katastrofie, odprawiona została msza św. w intencji jej ofiar.

Śmierć Prezydenta RP i pozostałych uczestników tragicznego lotu wywołała powszechne poruszenie i stała się największą tragedią narodową od II wojny światowej. Od 10 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zaczęli gromadzić się pogrążeni w żałobie mieszkańcy, a ulice przed siedzibą głowy państwa wypełniło morze płonących zniczy. Ogłoszona została tygodniowa żałoba narodowa. W jej trakcie i po jej zakończeniu setki tysięcy Polaków oddawały hołd ofiarom smoleńskiej tragedii czuwając przy trumnach z ciałami zmarłych, uczestnicząc w nabożeństwach i mszach św. oraz pogrzebach.

13 kwietnia 2010 r. posłowie i senatorowie zebrali się na wspólnym posiedzeniu, podczas którego oddali hołd ofiarom katastrofy, wspominali zmarłe tragicznie koleżanki i kolegów z ław parlamentarnych i przyjęli specjalne oświadczenie. „Las smoleński stał się miejscem polskiego dramatu. Stajemy znowu wobec wielkiego wyzwania, jakim jest zrozumienie sensu ofiary życia w imię służby Ojczyźnie” – napisali parlamentarzyści.

Katastrofę smoleńską i jej ofiary upamiętniono na trwałe w budynku Sejmu. W pobliżu wejścia głównego znajduje się tablica poświęcona pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przy wejściu do Sali Posiedzeń upamiętniono marszałka Macieja Płażyńskiego, zaś nazwiska wszystkich posłów i senatorów, którzy zginęli w Smoleńsku umieszczone są w Holu Głównym, wraz z godłem państwowym z rozbitego samolotu, odnalezionym w miejscu tragedii.

bottom of page