top of page

80. rocznica powstania Armii Krajowej

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej uczciliśmy pamięć wszystkich, którzy wstąpili w szeregi tej największej, podziemnej armii świata.

Armia Krajowa przez całą okupację prowadziła walkę z niemieckim i sowieckim okupantem, broniąc narodu przed zagładą. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Dalsze obchody miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Jana Matejki, gdzie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie wspomniano o Bohaterach polskiej niepodległości poprzez odczytanie apelu pamięci i złożenie wieńców.

Uroczystość została zwieńczona wręczeniem przez Wojewodę Małopolskiego medali okolicznościowych dla żołnierzy Armii Krajowej:

mjr Jacek Broel-Plater,

Wiesław Tumidalski, pseudonim „Kłyś”,

kpt. Jan Lohman pseudonim „Feliks”,

Alicja Samborska, zaangażowana w szerzenie pamięci o AK.

Inauguracja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej- „Armia Krajowa- największa podziemna armia świata” która ukazuje genezę AK na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy uświetniła dzisiejszą patriotyczną uroczystość. 87 plansz wprowadza w struktury Polskiego Państwa Podziemnego, zawiera także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono powstaniu warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

274102221_366200795329030_5642225288017286533_n.jpg
bottom of page