top of page

Msza Święta w rocznicę urodzin śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

104952966_2691816934473465_6116536159762

Msza Święta w rocznicę urodzin śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, celebrowana przez metropolitę krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.

Dzień urodzin tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem prezydenta zbiegł się z miesięcznicą pogrzebu pary prezydenckiej.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w katedrze wawelskiej przytoczył fragment przemówienia Lecha Kaczyńskiego, które miał on wygłosić w Smoleńsku podczas uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej:
"Ukrywanie prawdy o Katyniu, efekt decyzji tych, którzy do zbrodni doprowadzili stało się jednym z fundamentów polityki komunistów w powojennej Polsce, założycielskim kłamstwem PRL-u; był czas, kiedy za pamięć i prawdę o Katyniu płaciło się wysoką cenę. Jednak bliscy pomordowanych i inni odważni ludzie trwali wiernie przy tej pamięci, bronili jej i przekazywali kolejnym pokoleniom Polaków. Przenieśli ją przez czas komunistycznych rządów i powierzyli rodakom w wolnej, niepodległej Polsce, dlatego im wszystkim, a zwłaszcza rodzinom katyńskim jesteśmy winni szacunek i wdzięczność".

"W imieniu Rzeczypospolitej składam najgłębsze podziękowanie za to, że broniąc pamięci o swoich bliskich, ocaliliście Państwo jakże ważny wymiar naszej polskiej świadomości i tożsamości".

bottom of page