top of page

Uchwała od PKW

Edd6OnYXgAYFTmO.jpg

 21 lipca 2020 roku, o godzinie 17:30 nastąpiło wręczenie Prezydentowi Andrzejowi Dudzie uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na Prezydenta RP.

 Ceremonia miała miejsce w Sali Wielkiej, w Zamku Królewskim w Warszawie.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że "po tygodniach pobytu w domach Polacy poczuli powiew demokracji i normalności. - Polska jest wolnym krajem, Polacy to wolni ludzie. Obywatele polscy dokonali wolnego wyboru".

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy podziękowania przewodniczącemu oraz przedstawicielom PKW za pracę podczas wyborów oraz Polakom za udział w głosowaniu i za wysoką frekwencję. "To bardzo istotny komunikat, który płynie z Polski, nie tylko do zjednoczonej Europy, nie tylko na całą w ogóle Europę, ale który płynie na cały świat. Jesteśmy dojrzałą demokracją"– podkreślił Prezydent.

Sejm podczas uroczystości reprezentowała również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii. W Zamku Królewskim obecni byli również m.in.: premier Mateusz Morawiecki, członkowie Rady Ministrów, Wicemarszałkowie Sejmu, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która miała miejsce 12 lipca br., Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. głosów, co przełożyło się na poparcie 10 440 648 obywateli. Został tym samym drugim Prezydentem w historii III RP – po Aleksandrze Kwaśniewskim – uzyskującym reelekcję. Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,18 proc.

Fot. Kancelaria Sejmu/ Rafał Zambrzycki

bottom of page