top of page

Premiera wartości kolekcjonerskich "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

W warszawskim Hotelu Bellotto odbyła się premiera najnowszych wartości kolekcjonerskich - "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" - banknotu o nominale 20 zł oraz złotej monety o nominale 500 zł, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski

W ten sposób NBP upamiętnił tragicznie zmarłego Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego za prowadzenie konsekwentnej polityki historycznej, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis „Solidarność” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Z kolei złota moneta na rewersie ma umieszczony portret śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis „Solidarność” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Dziękuję Panu Adamowi Glapińskiemu - Prezesowi NBP za zaproszenie na wyjątkową i podniosłą uroczystość.

255764316_309319361017174_3904126872899936884_n.jpg
bottom of page