top of page

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2020 roku w katedrze na Wawelu odbyły się obchody upamiętniające 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Poniższe słowa refrenem swojej homilii uczynił abp Marek Jędraszewski, który sprawował Mszę św. w intencji Ojczyzny:

Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia. Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań.

Są takie prawdy, które sprawiają, że ludzie widzą możliwość wyrwania się i uratowania z niebezpiecznych dla nich sytuacji.

Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością do doznawania cierpień.

95866107_2652068211781671_69975261478985

Na końcu homilii metropolita krakowski jeszcze raz wrócił do rozważań na temat prawdy. – Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza – mówił abp Jędraszewski i dodawał, że trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako wspólne dobro nas wszystkich.

Arcybiskup zwrócił też uwagę na obiektywną prawdę o wartościach i szacunek dla każdej osoby ludzkiej. – Są takie prawdy, których głoszenie, przyjęcie i urzeczywistnianie na co dzień łączą się z gotowością na przyjęcie cierpienia – a to sprawia, że szukamy fundamentu dla sensu naszej gotowości, by, gdy trzeba, cierpieć dla Ojczyzny.

bottom of page