top of page

VI Miechowskie Dni Jerozolimy

119503223_2770762356578922_2153318093305

12 i 13 września 2020 r.) odbyły się VI Miechowskie Dni Jerozolimy, które organizowane cyklicznie od 2010 roku w Miechowie przyciągają uwagę nie tylko członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego, ale również przybywających tu pielgrzymów, gości oraz mediów.  

Dni Jerozolimy stanowią ważny łącznik między Ziemią Świętą a Polską, promując najważniejsze dla świata chrześcijańskiego miejsca również w „Polskiej Jerozolimie”, jak określany jest Miechów ze swoim Sanktuarium Grobu Bożego.

Miechowskie uroczystości odbywały się w jubileuszowym roku 100-lecia poświęcenia Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy Najświętszej Maryi Pannie Królowej Palestyny – Patronce Ziemi Świętej i w jubileuszowym roku 25-lecia ustanowienia Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz  w 10. rocznicę ustanowienia stałej siedziby Polskiego Zwierzchnictwa tego Zakonu w Miechowie, która przypadała dokładnie 12 września 2020 r.VI Miechowskie Dni Jerozolimy  rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą pod

przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego, którą sprawowano w kaplicy Grobu Bożego. Po nabożeństwie, w Bazylice wystąpili soliści Chóru oraz Chór i Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Rafała Janiaka. 

W czasie sobotniego koncertu wykonano utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: Ave verum Corpus KV 618, Exsultate, jubilate KV 165 oraz Msza Koronacyjna KV 317.  

Podczas VI Miechowskich Dni Jerozolimy przeprowadzono kwestę charytatywną na rzecz na „Dom Pokoju – Home of Peace” na Górze Oliwnej w Jerozolimie i w Betlejem, prowadzony przez Prowincję Poznańską Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Kwestę przeprowadzili Harcerze z DW "3DSH" działającej przy LO w Miechowie. 

W ramach Miechowskich Dni Jerozolimy, w niedzielę 13 września 2020 r. obchodzono w Miechowie Dzień Ziemi Świętej i Dzień Solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie.  W domu parafialnym odbyła się konferencja z referatami o. prof. Stanisława Narcyza Klimasa o autentyczności Bożego Grobu w Jerozolimie oraz Paula Badde, autora książki „Boskie Oblicze” o chuście z Manopello.

W niedzielne przedpołudnie Mieszkańcy Miechowa oraz Goście  wysłuchali  koncertu muzyki chrześcijańskiej w języku aramejskim w wykonaniu Sylwii Hazboun. Po koncercie nastąpiło otwarcie i poświęcenie ekspozycji poświęconej Chuście z Manopello z wprowadzeniem, które wygłosił p. dr  Grzegorz Słupski – fundator ekspozycji. Jest to pierwsza w Polsce stała ekspozycja poświęcona słynnej Chuście z Manoppello. 

Uroczystej mszy świętej w drugim dniu Miechowskich Dni Jerozolimy przewodniczył bp Jan Piotrowski Ordynariusz diecezji kieleckiej. 

Tegoroczną edycję Dni Jerozolimy obchodzono w szczególnym czasie pandemii, jaki przeżywamy w Polsce i na świecie, co spowodowało, że wiele wydarzeń w ramach tego przedsięwzięcia przełożonych zostało na kolejne lata.

(żródło:https://www.miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/VI-edycja-Miechowskich-Dni-Jerozolimy/)

bottom of page