top of page

Dostępność Plus

W cały program "Dostępność Plus" zostanie zaangażowane 23 miliardów złotych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji. - Z programu "Dostępność Plus" będzie mogło skorzystać około 5 milionów Polaków, to najbardziej kompleksowy program w Unii Europejskiej - dodał minister inwestycji Jerzy Kwieciński.

W budynkach użyteczności publicznej mają zostać zlikwidowane bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych. Również 20 proc. mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus ma zostać dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe na usuwanie barier np. dla osób poruszających się na wózkach będą mogły otrzymać preferencyjne pożyczki. – Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach do urzędów, budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2, na symboliczny szczyt – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Obszary wsparcia programu to m.in. kwestie architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia, cyfryzacji, usług publicznych oraz uniwersalnego projektowania produktów.

 

Cele programu Dostępność Plus to 3 obszary: stworzenie regulacji prawnych i instytucjonalnych do wdrażania dostępności; poprawa dostępności fizycznej, cyfrowej i usług oraz wykorzystanie dostępności produktów i usług. Z programu Dostępność Plus skorzystają nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także takie, które mają trudności w komunikacji, które mają małe dzieci, dla kobiet w ciąży oraz osób starszych, jak również dla osób bagażem. 

bottom of page