top of page

69. Posiedzenie Sejmu - podsumowanie

Rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, obywatelski projekt dotyczący zniesienia obowiązku szczepień, a także rządowe projekty nowelizacji ustaw związanych ze wzmocnieniem ochrony rolników przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi to najważniejsze punkty drugiego dnia obrad 69. posiedzenia Sejmu. W środę posłowie odrzucili w głosowaniu wniosek o odwołanie szefa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

I czytania sześciu projektów ustaw

Sejm przystąpił do I czytania obywatelskiego projektu przewidującego likwidację obowiązku szczepień ochronnych proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". W dyskusji złożono dwa wnioski - o odrzucenie projektu oraz o skierowanie go do prac komisji.

W środę rozpatrywano także rządowy projekt nowelizacji ustawy ułatwiającej sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji. Projekt ma służyć utworzeniu zachęt podatkowych dla producentów rolnych uzyskujących dodatkowe przychody z przetwarzania produktów rolnych domowym sposobem. Zakłada umożliwienie sprzedaży żywności wytworzonej w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny, w tym do sklepów, restauracji czy stołówek. Umożliwia też m.in. korzystanie z opodatkowania 2 proc. ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Projekt został skierowany do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Rolnictwa.

Posłowie rozpatrzyli rządowy projektem nowelizacji ustawy o Policji, który zakłada m.in. wydzielenie w Policji służby odpowiadającej za prowadzenie działań kontrterrorystycznych. Obecnie takie działania prowadzą niezależne względem siebie oddziały antyterrorystyczne Policji, czyli Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP i samodzielne pododdziały antyterrorystyczne. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Posłowie skierowali rządowy projekt nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zaproponowane zmiany zakładają utworzenie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego, co ma ujednolicić sposób przeprowadzania inspekcji podmiotów wykonujących rybołówstwo komercyjne i rekreacyjne.

45101824921_be300f631c_z.jpg
30126343797_6e124b1de2_z.jpg
44332288014_5bf76bcc85_z.jpg
45052824662_29d70dd245_z.jpg
45101825851_4755c0afb6_z.jpg

Siedem projektów rozpatrzonych w II czytaniu

Posłowie w II czytaniu debatowali nad projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), która daje możliwość wszystkim zatrudnionym możliwość oszczędzania na cele emerytalne - część wynagrodzenia pracodawca odprowadzi do funduszu gromadzącego i pomnażającego kapitał. Pozostała część wpłat na indywidualne konta pochodzić będzie od pracodawcy oraz od państwa. Uczestnictwo w PPK będzie dobrowolne. W związku ze zgłoszeniem poprawek projekt trafił z powrotem do Komisji Finansów Publicznych.

Rządowy projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich został skierowany do ponownego rozpatrzenia w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według projektu koło gospodyń wiejskich ma być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. Projekt zakłada, że koło może założyć 10 osób. Koło musi być wpisane do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto projektowana ustawa daje osobowość prawną kołom, co pozwoli im korzystać z różnego rodzaju form wsparcia w postaci środków, np. unijnych czy dotacji celowych z budżetu państwa.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej ma na celu umożliwienie zbywania samodzielnych lokali mieszkalnych po preferencyjnych cenach na rzecz ich najemców w budynkach będących własnością spółki Poczta Polska S.A.  III czytanie odbędzie się w bloku głosowań.

Podczas II czytania rządowy projekt reformy dowodzenia został ponownie skierowany do prac w Komisji Obrony. Według rządowego projektu dowódca WOT ma  podlegać bezpośrednio ministrowi obrony do czasu osiągnięcia przez WOT pełnej gotowości do działania.

Posłowie rozpatrzyli nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt ma na celu wyeliminowanie stosowania nieuczciwych praktyk handlowych w całym łańcuchu dostaw surowców rolnych i żywności poprzez objęcie przepisami ustawy wszystkich relacji handlowych między dostawcą a nabywcą. Do III czytania posłowie przystąpią w bloku głosowań.

Również do III czytania w bloku głosowań przystąpią posłowie w przypadku rządowego projektu nowelizacji ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego. Projekt przewiduje wprowadzenie ułatwień dotyczących prawa żywnościowego dla podmiotów zamierzających prowadzić produkcję żywności na małą skalę.

Posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o produktach kosmetycznych, który ma zwiększyć poziom nadzoru nad produktami kosmetycznymi znajdującymi się w obrocie na terytorium Polski oraz pozwolić na skuteczne egzekwowanie obowiązków producentów i dystrybutorów kosmetyków. Do III czytania posłowie przystąpią w bloku głosowań.

źródło: sejm.gov.pl

bottom of page