top of page

Najdłuższa biało-czerwona

W Krakowie został pobity rekord Polski na najdłuższą flagę państwową! Z inicjatywy wojewody małopolskiego oraz ZHP Chorągwi Krakowskiej harcerze, mieszkańcy Krakowa, województwa małopolskiego oraz turyści rozwinęli ponad dwukilometrową biało-czerwoną flagę. W ten sposób wspólnie świętowaliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Od dziś najdłuższa flaga Polski ma 2057 m. Potwierdził to sędzia z Biura Rekordów, który czuwał nad przebiegiem wydarzenia. Tym samym Kraków pobił rekord, który dotychczas należał do Warszawy. W 2016 r. mieszkańcy stolicy rozwinęli flagę o długości 1556,2 m.Najdłuższa biało-czerwona flaga została rozwinięta wzdłuż Drogi Królewskiej: od Bramy Floriańskiej, przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką, aż do Wzgórza Wawelskiego, gdzie nastąpił finał akcji.

Flaga została uszyta w częściach o długości 150-500 m i tak była rozwijana, aby nie wstrzymywać ruchu na skrzyżowaniach ulic. Na końcu wszystkie odcinki flagi zostały połączone w jedną całość. Akcji towarzyszyło również wypuszczenie w powietrze 100 balonów na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie ZHP. Przygotowano 50 balonów do wypuszczenia w górę przy Barbakanie, a kolejne 50 na Wzgórzu Wawelskim. 

bottom of page