top of page

Setna Rocznica Odzyskania

przez Polskę Niepodległości

W tamtym pamiętnym roku, 100 lat temu, spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej próby nasz Naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci.

Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowego i materialnego dziedzictwa narodowego oraz w trwaniu polskich rodzin.

DrtFpE-X0AA4uHH.jpg
Drui44gWkAAdrMT.jpg

Wdzięczność i pamięć należy się przede wszystkim tym, którzy po odzyskaniu niepodległości podjęli trud budowy silnego i nowoczesnego państwa – II Rzeczypospolitej. Niewątpliwie przyczynili się do tego Ojcowie Niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński.

W południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.  Tak samo było również na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Po południu odbył się wspólny marszu„Dla Ciebie Polsko”. – Dziękuję, że przybyliście na to wielkie spotkanie dla niepodległej, dla Polski, że przynieśliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu właśnie pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi przodkowie – powiedział Prezydent na rozpoczęcie marszu. 

bottom of page